Mobil Pazarlama


MOBİL PAZARLAMA NEDİR?


Mobil pazarlama; Amerikan Mobil Pazarlama Birligi MMA’nın (Mobile Marketing Association) yaptığı resmi tanıma göre, kullanıcılara herhangi bir mobil cihaz veya ağ aracılığı ile erişerek etkileşimli ve ilgi alanlarına uygun bir şekilde iletişim kurabilme olanağı sağlayan tüm uygulama ve işlemlerdir.

Bu uygulamalar; aktiviteler, süreçler, standartlar, reklam ve medya satınalımları, promosyonlar, ilişki yönetimi, müşteri hizmetleri, sadakat programları ve pazarlamanın her türlü yeni biçimlerini kapsar. Mobil pazarlama; mobil cihaz kullanıcılarına mobil pazarlama yöntemleri ile erişerek ilişki başlatma, müşteri kazanma, aktivite oluşturma, sosyal etkileşim oluşturma gibi amaçlar için uygulanmaktadır.

Mobil pazarlama ile kullanıcı ve potansiyel müşterilerinize her an, her yerde erişmeniz ve etkileşim başlatmanız olasıdır. Sınırsız seçenekleri ve yüksek etkileşim oranları ile mobil pazarlama çalışmalarının başarıya ulaşma olasılığı yüksektir. Mobil pazarlama size müşterinin satın alma ve satış sonrası yolculuğuna doğrudan eşlik edebilme olanağı sağlar. Önemli anlarda erişebilmek, farklı mobil deneyimler sunabilmek, etkin ve zamanında kullanılan bildirimler ile hatırlatmalar yapabilmek gibi olanakları ile mobil pazarlama tüm markaların modern pazarlama stratejilerinin temel taşı olmuştur.

Müşterileriniz artık mobil’de.

Kullanıcıların %79’u telefonlarını sürekli yanında bulunduruyor ve günde 3 saat cep telefonlarını kullanıyor.

Kişiselleştirilmiş pazarlama olanağı.

Mobil pazarlama, dijital pazarlamanın diğer kanalları ile karşılaştırıldığında, kullanıcıya daha fazla zaman, yer, ilgi ve davranış temelli kişiselleştirmeler sunuyor.

Google mobil pazarlamayı destekliyor.

2015 yılından beri Google mobil uyumlu siteleri önemserken, mobil desteği olmayan siteleri aktif olarak cezalandırıyor.

Mobil pazarlama hala çok yeni.

Mobil pazarlama klasik e-ticarete göre yeni oluşu nedeniyle çok fazla olanak sağlıyor. Mobil pazarlama çabalarının başarı şansı bu nedenle daha yüksek.

Yerel kullanıcıya erişim olasılığı.

Mobil pazarlama sırasında, mobil cihazlar konum (location) verisi ile belirli bir alandaki yerel kullanıcılara hedefleme olanağı sağlarlar. Bu şekilde pazaralama bütçesi daha verimli kullanılabilir.

İletişimde Kalın