İçerik Pazarlaması

Markanın Organik Virali


İÇERİK PAZARLAMASI NEDİR?


İçerik pazarlaması; önceden belirlenmiş bir hedef kitleye, ilgilendikleri konular çerçevesinde bilgi değeri taşıyan, tutarlı ve sürekli içerik yaratarak bu hedef kitleden gelir getiren müşteri hareketleri elde etme yöntemidir. Günümüzde artık geleneksel pazarlama yöntemlerine ilgi göstermeyen tüketiciler, sadece kendilerine fayda sağlayan, değer yaratan, bilgilendiren, ilgilerini çeken, onları dinleyen ve katılmaya davet eden markaları takip ediyorlar. İşte bu yüzden içerik pazarlaması, bu anlamda tüketicilere ilgilendikleri konularda “değerli” ve ”sürekli” içerik sunmak anlamına geliyor. İçerik pazarlamasında amaç, içerik yoluyla erişilen tüketicileri markanın iletişim çemberinde tutabilmek ve tüketiciyi markanın hizmetlerinden faydalanmaya yönlendirmek olmalıdır.

İçerik Pazarlaması Nasıl Katkı Sağlar


Satın alma süreçlerinin %93’ünün çevrimiçi arama ile başladığı günümüzde; içerik pazarlaması, marka ya da işletmenizin bulunabilmesi ve dolayısıyla “erişilebilir” hale gelmesini sağlamak ve farkındalık yaratmak için en doğal yoldur.

İçerik pazarlaması ile marka veya işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetlerden haberdar ettiğiniz ve artık faaliyetlerinizin “farkında” olan potansiyel müşterileri kitlesi var ancak bu yeterli mi? İçerik pazarlamasının bir diğer hedefi de marka ya da işletmenizi “tercih edilen marka” haline getirme çabasıdır. Güvenilir ve isabetli içerik yaratarak, doğru zaman ve kanallarda yer alan itibarlı bir bilgi kaynağı haline gelmek, rakiplerinizden sıyrılmanıza, aranan ve tercih edilen marka konumuna gelmenizi sağlar.

Diğer pazarlama ve iletişim çabalarıyla işbirliği halinde ve eşgüdümlü yürütülen içerik pazarlaması; mevcut ve potansiyel müşterilerinizle düşük maliyetlerle, doğal ve içten bir etkileşim kurmanın en önemli parçası olarak uzun vadeli strateji gerektiren bir yatırımdır. Tutarlı, bütünleştirilmiş ve sürekli bir içerik pazarlaması yaklaşımını; marka ya da işletmenizin hesaplı, sadık ve etkili elçisi olarak düşünebilirsiniz.

 

Farkındalık Yaratırsınız

İçerik pazarlamasının öncelikli amacı, marka ya da işletmeye dair farkındalık yaratmaktır.

Tercih Haline Gelirsiniz

İçerik pazarlaması potansiyel müşterilerinizle aranızda bir bağ oluşturup “tercih edilen” konumuna gelmenizi sağlar.

Düşük Maliyetle Erişirsiniz

Artan içerik sağlayıcı ortamlar, hızla artan sosyal mecra ve web siteleri, ilgi çekebilecek içerik ile beraber potansiyel kullanıcılara erişim maliyetinizi düşürür.

Sadakat Sağlarsınız

İçerik pazarlaması, kalite ve tutarlılık ile desteklendiğinde etkileşimi sağlamlaştırır ve müşteri sadakatini pekiştirir.

Doğru İçerik


İçerik pazarlaması ancak doğru bir plan ile verimli sonuç verir. İçeriğinizi dikkat çekici, vizyonunuza uygun, hedeflediğiniz kitlenin gereksinimlerine yanıt veren bir şekilde oluşturmanız gereklidir. İçerik planınızın sürekli güncel ve sürekli genişleyen bir yapıda olması önemlidir. Bu şekilde, potansiyel müşterilerinizi kendinize çekmekle kalmaz, onları marka veya ürününüzün fanatikleri haline bile getirebilirsiniz.

Bulunabilirlik


İçerik pazarlamasının temelinde müşteriyi kendinize çekmek yatar, elbette müşterinizin de sizi bulabilmesi koşuluyla. Bulunabilirlik, olası satın alma sürecinin başlangıcıdır. Sizin mükemmel içerik yaratmanız mutlaka erişilebilir olmanızı sağlamaz. Web sitenizin doğru kurgulanmış bir SEO altyapısı olmalıdır. Sürekli denetlenen bir SEO stratejisi ile bulunabilirliğinizi her zaman en üst seviyede tutmalısınız.

Sosyal Medya


Sosyal ağlar, kullanıcıların buluştukları, görüş paylaştıkları, birbirlerini etkiledikleri mecralardır. Bu mecralarda doğru bir şekilde yer almak, varmak istediğiniz hedef olan site iç trafiğinizin artışı için çok önemli bir etmendir. Bu bağlamda, markanızı ya da ürününüzü sosyal medyada ne kadar iyi konumlandırabilirseniz, saygınlık ve güvenirliliğinizi aynı oranda arttırır ve pazarlama hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Hızlı Erişim


E-ticaret siteniz, mobil uygulamanız ya da blog siteniz hem teknik olarak hem de kullanıcı deneyimi açısından mükemmel olmalıdır. Kullanıcınızı istediğiniz yere çektikten sonra, satış gerçekleşene kadar, onu memnun etmeniz ve işlemi sürdürmeye ikna etmeniz gereklidir. Bir çok web sitesi, doğru kurgulanmamış müşteri yol haritası, teknik sorunlar ve yavaşlık gibi nedenlerle zar zor elde ettikleri müşteri adaylarını kaybetmektedir.<br />
İLETİŞİMDE KALIN